Przed złożeniem projektu do Pozwolenie na Budowę należy oprócz zakupu projektu gotowego i dostosowania go do potrzeb Inwestora, pozyskać niezbędne dokumenty i uzgodnienia:
- Wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu lub Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu
Aby zacząć procedurę na początku należy wystąpić do rejonowego wydziału architektury (miasto, gmina) z wnioskiem o wydanie jednego z dwóch dokumentów:
– Dla terenu, na którym będzie prowadzona inwestycja jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu należy udać się do właściwego Urzędu Gminy i złożyć wniosek o „Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania”.
– Jeżeli teren, na którym będzie realizowana inwestycja nie jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu to inwestor musi wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie „Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu”. (Do Wniosku każdy urząd będzie żądał dodatkowych dokumentów, które będzie należało dołączyć.) Okres oczekiwania na Decyzję Urzędu – 2÷4 miesiące.
- Na bazie danych z jednego z tych dokumentów projektant adaptacji wykonuje przystosowanie projektu gotowego do Pozwolenia na Budowę
- Mapa do celów projektowych w skali 1:500 wykonana przez uprawnionego geodetę. Na bazie takiej mapy architekt sporządza Projekt Zagospodarowania Terenu. Ważną sprawą jest aktualność mapy. Przepisy wymagają aby, z chwilą składania na niej projektu i ubiegania była ona aktualna.
- Warunki techniczne poszczególnych gestorów sieci uzbrojenia terenu, wydane imiennie na inwestora, czyli pisemne oświadczenie poszczególnych przedsiębiorstw (energetyki cieplnej, wodno-kanalizacyjne i gazowe) o możliwości podłączenia planowanej inwestycji do sieci istniejących lub planowanych. Inwestor otrzymuje warunki techniczne na podstawie złożonych wcześniej wniosków ,do których dołączył dokument potwierdzający prawo do terenu ( np. wypis z księgi wieczyste
- Uzgodnienia BHP, SANEPID i P.POŻ dla pensjonatów
- Oświadczenie o posiadanym pawie do dysponowania nieruchomością
- Wniosek o Pozwolenie na Budowę
Cztery egzemplarze projektu zaadoptowanego do warunków konkretnej działki wraz z „Wnioskiem o Pozwolenie na Budowę” i „Oświadczeniem o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane” składa się do stosownego Urzędu. Ustawowo narzucony czas rozpatrywania Wniosku o Pozwolenie na Budowę, jest to maksymalnie 65 dni.
Po uzyskaniu Pozwolenia na Budowę i jego uprawomocnienia należy złożyć w Urzędzie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Składa się je w terminie co najmniej siedmiu dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Warto zobaczyć nasze realizacje i projekty. W celu uzyskania większej porcji informacji prosimy o złożenie zapytania ofertowego.