Działka

Zakup działki pod planowaną inwestycję jest jednym z najważniejszych działań. Obok spraw formalno – prawnych należy zwrócić uwagę na położenie działki szczególne odniesieniu do inwestycji o konkretnym charakterze jakim są hotele, pensjonaty lub motele.

  1. Położenie działki. Należy określić jaki charakter będzie miała potencjalna inwestycja. Motele i hotele służą do obsługi ruchu turystycznego i ważne jest ich położenie przy głównych drogach komunikacyjnych. Pensjonaty, SPA i domy wczasowe mają charakter wypoczynkowy i wiążą się z przestrzenią rekreacyjną z dala od głównych arterii komunikacyjnych.
  2. Należy sprawdzić w urzędzie gminy czy dla danego terenu opracowany jest plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego, który określa:

    • kategorie, parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy,
    • linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu (tereny budowlane, rolne, ochronne),
    • przebieg infrastruktury technicznej i komunikacji,
    • ograniczenia w zabudowie,
    • ustalenia dot. ochrony środowiska.
  3. Jeżeli dla danego terenu jest sporządzony plan, wówczas wystarczy złożyć wniosek o wydanie wypisu z planu (urząd ma na to 7 dni) i następnie wystąpić o pozwolenie na budowę do starostwa. Urząd ma obowiązek wydać pozwolenie w ciągu 65 dni pod warunkiem posiadania prawa do dysponowania terenem (własność, dzierżawa).
  4. W dziale Ewidencji Gruntów i Budynków, dostępnej w Wydziale Geodezji i Gospodarki Gruntami należy sprawdzić:

    • podstawowe dane techniczne działki,
    • ukształtowanie terenu,
    • rodzaj podłoża gruntowego, szczególnie zwracając uwagę na to czy w przeszłości teren nie był skażony, nie było kiedyś wysypiska śmieci oraz na to, gdzie w pobliżu działki są tereny podmokłe.
  5. We właściwym Sądzie Rejonowym należy sprawdzić stan prawny działki. Informacje takie znajdują się w księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów. Odpisy z ksiąg wieczystych podlegają opłacie sądowej, natomiast ich przeglądanie – nie.
  6. Formalności związane z zakupem działki. Należy sporządzić Akt Notarialny oraz umowę sprzedaży. W przypadku zamiaru zakupu działki od Skarbu Państwa istnieje konieczność wzięcia udziału w przetargu.
  7. Do pozwolenia na budowę będzie wymagane jedynie oświadczenie o prawie do dysponowania terenem dla celów inwestycyjnych (własność, najem, dzierżawa z uwzględnieniem możliwości zabudowy).

Warto zobaczyć nasze realizacje i projekty. W celu uzyskania większej porcji informacji prosimy o złożenie zapytania ofertowego.