Podstawowe pojęcia

Powierzchnia zabudowy (Pz): (wg. ISO 9836) jest to powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym. Wyznaczona jest przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi na powierzchnię terenu.

Powierzchnia użytkowa (Pu): (wg. ISO 9836) jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Określana jest oddzielnie dla każdej kondygnacji.

Na powierzchnię użytkową składają się następujące powierzchnie składowe:
Powierzchnia podstawowa (Pp): stanowi zasadniczą część powierzchni użytkowej zamkniętej ze wszystkich stron i obejmuje pomieszczenia służące bezpośrednio funkcji użytkowej odpowiadającej przeznaczeniu budynku lub jego części.

Powierzchnia pomocnicza (Pd): stanowi część powierzchni użytkowej, zamkniętej ze wszystkich stron i obejmuje pomieszczenia przeznaczone do pełnienia funkcji służebnych jak komunikacja wewnętrzna, pomieszczenia do przygotowania posiłków (kuchnie), spiżarnie, garderoby, pomieszczenia higieniczno-sanitarne, schowki, oraz części pomieszczeń zaliczanych do powierzchni podstawowej ale nie spełniających wymogów dotyczących wysokości.

Powierzchnia usługowa (Pg): powierzchnia urządzeń technicznych i gospodarczych związanych z funkcją obsługi danego budynku i jego użytkowników np.: pom wodomierzy, hydrofornie, węzły i rozdzielnie ciepła, kotłownie wbudowane, stacje transformatorowe wbudowane, wentylatornie, klimatyzatornie, akumulatornie, maszynownie a również pralnie, suszarnie, wózkarnie, magazyny opału, jarzyn, sprzętu porządkowego i środków czystości, szklarnie (ogrody zimowe) i garaże wbudowane.

Podawana w Internecie powierzchnia użytkowa jest sumą powierzchni wszystkich pomieszczeń (powierzchnia na poddaszu liczona jest dla wysokości do 190 cm – w 50 %, dla wysokości powyżej 190cm – w 100 % powierzchni.

Powierzchnia całkowita (Pc): (wg. ISO 9836) jest to suma powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji budynku. Powierzchnia całkowita każdej kondygnacji mierzona jest na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku. Składa się z powierzchni kondygnacji netto i powierzchni zajętej przez konstrukcję.

Powierzchnia netto (PN): (wg. ISO 9836) jest to powierzchnia ograniczona przez elementy zamykające. Jest określana oddzielnie dla każdej kondygnacji i obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi.

Kubatura (K): jest to objętość budynku (powierzchnia całkowita x wysokość kondygnacji) liczona w obrysie zewnętrznym wszystkich kondygnacji pod i nadziemnych.

Minimalna szerokość działki:
Ważnym kryterium decydującym o wyborze projektu, oprócz wymagań zawartych w decyzji o WZiZT jest minimalna szerokość działki. Przepisy określają minimalne odległości budynku od granicy innej działki budowlane:

  • 4 m – w przypadku ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi,
  • 3 m – w przypadku ściany bez otworów okiennych i drzwiowych,
  • 1,5 m lub w granicy działki jeżeli wynika to z zapisów w planie lub decyzji WZ.

Warto zobaczyć nasze realizacje i projekty. W celu uzyskania większej porcji informacji prosimy o złożenie zapytania ofertowego.